IUD – MÉHEN BELÜLI ESZKÖZ VAGY EGYÉB IDEGEN TEST ELTÁVOLÍTÁSA MÉHTÜKRÖZÉSSEL
A méhen belüli eszközök (spirál, hurok, IUD, IUS) felhelyezésüket követően egyesesetekben nem távolíthatóak el egy egyszerű nőgyógyászati vizsgálat során.
Ezekhez a méhen beüli eszközökhöz csatlakozik egy vezető szál, mely olykor megsérül, leszakad, vagy egyszerűen felcsúszik a méh üregébe, ezzel lehetetlenné téve a normál vizsgálat során történő levételüket a méhüregből. Ezekben az esetekben a legtöbbször sajnos a mai napig altatásban végzett eljárást javasoltak, mely során a méh üregébe vezetett fogók, kanalak segítségével „vakon végzett eljárással” kísérelték meg az eszközöket eltávolítani. A már idejétmúlt megoldás a hölgypácienseknek felesleges megterhelést okoz és komoly szövődményekkel járhat mind az altatás, mind a méhszájtágítás miatt, mely során fennáll a méhperforáció veszélye (a méhtest átfúródása-mely hasi metszésből végzett nagyhasi műtéthez vezethet a hasüregi vérzés miatt), emellett folyamatosan látunk el betegeket, akiknek még altatásban sem tudták eltávolítani a méhen belüli eszközt.
Amennyiben nem távolítják el a méhen belüli eszközt időben az kismedencei gyulladáshoz és tályoghoz vezethet, mely az életet is veszélyeztető állapotot eredményezhet, és a legtöbb esetben nyitott hasi műtét végzését teszi szükségessé. A betegség bármely IUD, IUS -t viselő hölgypáciensnél előfordulhat.