Fontos információk
méhtükrözés
Az ambuláns méhtükrözés vagy más néven hiszteroszkópia a legmodernebb minimál invazív eljárások közé sorolt beavatkozás, mely segítségével a hüvely, a nyakcsatorna, a méhüreg és a petevezeték egyes eltérései vizsgálhatóak, ezzel egy időben gyógyíthatóak káros hatások nélkül (pl. röntgensugárzás, altatószerek). A beavatkozás egy hiszteroszkópnak nevezett eszközzel történik, melyet a kezelőorvosa a hüvelyen keresztül vezet fel. Az eszköz a mai kor magas technikai színvonalának megfelelő igen vékony cső (3,5-4,5mm), melynek belső részébe kiegészítő eszközök vezethetőek. Az eszközbe épített kamera alkalmas a célterületek nagyított képes megtekintésére. Amennyiben a cél a diagnosztika, vagyis a vélt elváltozás felderítése, diagnosztikus, amennyiben annak gyógyítása is kívánt elvárás, úgy operatív méhtükrözésről beszélünk. Az office hiszteroszkópia a legtöbb esetben fájdalommentes, mindennemű fájdalomcsillapítás nélkül elvégezhető. A beavatkozás ára, mely során nincs szükség altatóorvos segítségére, illetve egyéjszakás kórházi bentfekvésre sokkal kedvezőbb, mint a korábban alkalmazott technikák esetén.
- meddőséggel küzdő hölgyek számára
- szövettani mintavételre
- polypok, miómák eltávolítására
- vérzészavarok gyógyítására
MIÉRT VAN SZÜKSÉGEM MÉHTÜKRÖZÉSRE?
- Eltérés van a cytológiai leletemben
- Ultrahangon eltérést találtak a méhemben, vagy a nyakcsatornámban (cervix), felmerül a daganatos elváltozás esélye
- Egy vagy több eredménytelen előzményi méhűri/egészségügyi kaparásom (curettage, kürett) volt, ismétlődő panaszaim vannak
- Ultrahangon a méhem alakjában találtak elváltozást (sövény, septum)
- Vérzészavarom van, több-kevesebb(időben-mennyiségben) vérzésem jelentkezik
- Menopauza, változókor utáni vérzésem jelentkezett
- Meddőséggel diagnosztizálnak, vagy vetélésem volt
- Lombikbébi programba készülök, vagy már volt sikertelen lombikom
- Méhen belüli összenövéseim, polipom, miómám van
- IUD/IUS, méhen belüli fogamzásgátló eszközömet nem tudják eltávolítani(elveszett, elmozdult, panaszt okoz)
- Petevezeték átjárhatósági vizsgálatra van szükségem, nem esek teherbe egy évi próbálkozás után sem
- Méhnyálkahártya(endometrium) mintavételre van szükségem
- Méhnyálkahártya(endometrium) eltávolítására van szükségem
Kezelőorvosa egyéb okokat ismertethet, melyekre a méhtükrözés megoldást nyújthat.
MIÉRT VÁLASSZAM A MÉHTÜKRÖZÉST PROBLÉMÁM MEGOLDÁSÁRA?
Sok páciensünk fordul hozzánk hasonló történettel, melyből kiderül, hogy panaszaikkal több orvosnál jártak, akik ugyanazon módszerekkel próbálták felderíteni és megoldani a háttérben álló okokat, de nem jártak sikerrel. A panaszok kezdete óta esetleg évek teltek el. Esetleg a páciens életkoránál fogva problémájának megoldásához szűkös időintervallum áll rendelkezésre. A korábban alkalmazott módszerek: hasi/hüvelyi 2 dimenziós ultrahang vizsgálat, Hycosy, HSG szűrőmódszerek találati aránya sajátosságaik miatt mindig korlátozott lehetőséget adnak a páciensek problémáinak felismerésére és terápiás lehetőséget pedig nem nyújtanak.
A korábban alkalmazott műtéti technikák az esetek jelentős részében nem nyújtottak megoldást, vagy azokat ismételten el kellett végezni. Ennek következtében aki a fenti vizsgálati módszerek közül választ, vagy a kezelőorvosa csak azokat végzi, esetleg újabb és újabb vizsgálatokat, műtétet kell elszenvedjen míg a megfelelő megoldásig eljuthat. A szakmai újításokat követve, az új eljárásokban speciális jártasságot szerezve lehetőségünk adódik pácienseinknek azonnal pontos diagnózist, ezzel egy időben gyógyulást biztosítani.
MI TÖRTÉNIK A MÉHTÜKRÖZÉS SORÁN?
- A vizsgálóágyon való elhelyezkedése ugyanabban a testhelyzetben történik, mint bármely korábbi nőgyógyászati vizsgálat során.
- A beavatkozás előtt érdemes kiüríteni a hólyagot.
- A hüvely és a méhnyak fertőtlenítő oldattal történő lemosása szükséges a fertőzések megelőzése miatt.
- Ezt követően kerül a hiszteroszkópnak nevezett eszköz felvezetésre a hüvelyen, majd a méhnyakon át a méh üregébe.
- A méh üregének feltöltése a speciális eszközön keresztül egyszerű, mindennaposan használt steril sóoldattal történik. A folyadék a beavatkozás során a hüvelyen keresztül a külvilágba távozik.
- A kezelőorvosa egy nagy felbontású kamera segítségével vizsgálja a hüvelyt, a nyakcsatornát, a méhet és a petevezetékeket. A kamerán látott kép semmilyen más módszerrel nem helyettesíthető.
- Amennyiben szükséges a hiszteroszkópon keresztül rendkívül vékony eszközök is felvezethetők és velük a kívánt beavatkozás elvégezhető(vágás, szövettani mintavétel, szövet eltávolítás, átjárhatósági vizsgálat).
- Mikor a szükséges beavatkozás megtörtént a hiszteroszkópot eltávolítjuk, a méh üregében idegen anyag nem marad vissza.
MI TÖRTÉNIK A MÉHTÜKRÖZÉS UTÁN?
- Általánosságban elmondható, hogy a páciens semmilyen speciális utókezelést nem igényel a beavatkozás után, azt követően rögtön otthonába távozhat, azonnal visszatérhet a normális életviteléhez.
- Lábadozási időszak gyakorlatilag nincs.
- A méhtükrözés a fentebb részletezett okok miatti kezelés legbiztonságosabb, leggyorsabb formája, mely eredményt, gyógyulást hoz a páciensnek.
- A beavatkozáskor használt folyadék(egyszerű mindennaposan használt steril sóoldat) enyhe feszítő érzést okozhat, mely a beavatkozást követően gyorsan elmúlik.
- A beavatkozás után a visszatérhet normál életviteléhez. Nem szükséges lábadozási időszak, házasélet tilalom, étrendi korlátozások, fürdőtől való tartózkodás a legmodernebb eszközparknak köszönhetően.
- Beavatkozás után egy-két napig minimális hüvelyi vérzése lehet, illetve menzesszerű görcsei lehetnek.
- Minden páciens részére amennyiben állapota, felismert eltérése megkívánja személyre szabott iránymutatást, tájékoztatást adunk.
MIK A MÉHTÜKRÖZÉS LEHETSÉGES SZÖVŐDMÉNYEI?
Az ambuláns méhtükrözés során előforduló szövődmények száma rendkívül alacsony. A fentebb említett okok (betegségek, állapotok) miatt végzett más, elavult műtéti típusoknál az ambuláns méhtükrözés lehetséges negatív következményei jelentősen alacsonyabb előfordulásúak, megfelelő kezekben pedig elhanyagolható az előfordulás esélye. A lehetséges szövődményekről a beavatkozás előtt személyre szabott, teljeskörű tájékoztatást adunk.
- Fennálló állapotok, melyek befolyásolják a méhtükrözéses beavatkozást:
- Terhesség
- Kismedencei gyulladás
- Hüvelyi fertőzés
- Méhnyak gyulladás
- A húgyhólyag egyes betegségei
MI SZÜKSÉGES, HOGY KÉSZEN ÁLLJAK A MÉHTÜKRÖZÉSRE?
- A beavatkozást vagy közvetlenül a havi vérzés elmúlásakor, de mindenképpen a ciklus közepe előtt érdemes elvégezni. Mivel a méhnyálkahártya ekkor a legvékonyabb, ez az ideális időszak a méh elváltozásainak legjobb megítélésére. A beavatkozás időpontjának kiválasztása ennek figyelembevételével történik.
- A beavatkozás során tapasztalható kellemetlenségtől való szorongás, vagy amennyiben a páciens önállóan kéri, lehetőség van gyógyszeres előkezelésre, mely mindenképpen a beavatkozást végző kollégával történő egyeztetést követően kell, hogy megvalósuljon.
- Érdemes könnyű, kényelmes ruházatot viselni, mely az Ön komfortérzetét segíti.
- A beavatkozás előtt egy igen részletes nyilatkozatot szükséges elolvasnia, majd az aláírásával alátámasztva jelzi, hogy kéri a műtét elvégzését.
- Orvosaink elmagyarázzák Önnek a beavatkozás menetét, ezt követően felmerülő kérdéseinek megbeszélése történik.
- A beavatkozás előtt teljeskörű nőgyógyászati vizsgálat végzése történik, hüvelyi vizsgálat, 3D ultrahang a külső és a belső női nemi szervek megítélése céljából. Kérésére egyéb alapvizsgálatok természetesen ezzel egyidőben elvégezhetők (pl.rákszűrés és egyéb általános vizsgálatok).
- Amennyiben felmerül Önben, hogy terhes, kérjük a beavatkozást megelőző konzultáción mindenképpen jelezze!
- Amennyiben ismert gyógyszerallergiája, vagy korábban lépett fel komoly mellékhatás bármely orvosi készítménnyel, jelezze azt a beavatkozást végző orvosának!
- Tegyen említést az Ön által használt valamennyi receptköteles, illetve vény nélkül kapható gyógyszerről!
- Amennyiben korábban véralvadási zavarra derült fény, esetleg gyanúja korábbi kezeléseinél felmerült, vagy a véralvadási rendszerre ható készítményt használ, jelezze azt a beavatkozást végző orvosának és az adott állapot korrigálásra, vagy a használt készítmény további szedése vagy elhagyása elbírálásra kerül.
- Amennyiben bármilyen nyugtató hatású készítményt használ azt a beavatkozás előtt az orvosával való egyeztetést követően beveheti. Ebben az esetben gondoskodnia kell arról, hogy valaki hazaszállítsa, mivel ezen gyógyszerek jelentős részénél az autóvezetés tiltott.