Meddőség – sikertelen lombikprogramok
Budapestről érkező hölgy páciensünk meddőség miatt fordult hozzánk. 43 éves volt amikor rendelőnkbe érkezett. 35 évesen volt egy terhessége, ami sajnos a 11. héten elhalt. Az orvosai akkor a spontán vetélés megindulását nem várták meg, azonnal küretet végeztek. Ezután nem esett teherbe. 37 éves kora óta sikertelen gyermekvállalás miatt kivizsgálások alatt állt meddőségi központban.
A meddőség okára nem derült fény, őt is és párját is egészségesnek találták. Mivel spontán terhesség nem jött létre, ezért először 3 inszemináció történt, majd mivel ez sem volt sikeres, ezért lombikprogram következett. 5 sikertelen lombik történt 3,5 év alatt. Méhüregi vizsgálat ezidő alatt nem történt. A páciens a végső feladás határán, válaszokat keresve jutott el a weboldalunkra és ugyan orvosai nem ajánlották fel maguktól, eljött hozzánk egy ambuláns méhtükrözésre.
Már a 2 és 3 dimenziós ultrahang egy kisebb miómát mutatott a méhüregben, melyet addig nem észleltek, így már egy kis “jó hírt” mondtunk, hogy találtunk valamit, ami akadályozza a teherbeesést. A rossz “meglepetés” viszont a méhtükrözésnél vált láthatóvá. A méh üregében lévő mióma összenőtt a másik oldali méhfallal, vagyis Asherman szindróma keletkezett a mióma felszíne és a méhfal között. A legrosszabb az egész történetben, hogy ez az állapot a 35 éves korában elvégzett küret óta így volt. Ezt onnan tudjuk, hogy ilyen összenövés, ez az állapot, csakis az orvosi beavatkozás, küret, kaparás miatt alakulhat ki. Magyarán minden ami a 35 éves kori terhesség és küret után történt az sajnos felesleges próbálkozás volt, ugyanis a méh ürege ettől a műtéttől kezdve nem volt alkalmas a teherbeesésre az összenövés és a mióma miatt.
A páciensünk érthető okokból összetörve érezte magát, ez a tehetetlen düh esete.
A beavatkozást elvégeztük, az összenövést oldottuk, majd a miómát eltávolítottuk a méhtükrözés során.
A páciens visszajelzéséből értesültünk, hogy a beavatkozás utáni 2. beültetés már sikeres volt az egészséges méhnek köszönhetően.
Nyilván azt a 7 évet nem adja vissza senki…
Tanulságok:
Jelenleg minden korszerűen eljáró országban világszerte javasolt az ambuláns méhtükrözés a lombikprogram esetén:
1. Egy sikertelen lombik után!!!
2. Előzményi küret után ha lombik következik
3. Ha az előzményben befejező küret vagy terhességmegszakítás volt és nem esik valaki teherbe
4. Ha szülés, császármetszés után kaparás történt és nem jön létre terhesség
5. Sikertelen inszeminációkat követően
6. Lezárt petevezeték esetén, ugyanis magasabb lehet a tünetmentes méhnyálkahártya gyulladás esélye